11.10.2023
Henna Virkkunen etäyhteydellä Brysselistä ja Tapio Pyysalo keskustelevat hybridiuhista ja kyberturvallisuudesta.
Ravintola Botta, Topelius-kabinetti, Töölönkatu 3 A, Helsinki
OSALLISTUMINEN TILAISUUTEEN EDELLYTTÄÄ ENNAKKOILMOITTAUTUMISTA.
Helsingin Kokoomuksen Naiset ry järjestää yhteistyössä Kokoomuksen Naisten Helsingin Piirin ja Helsingin Kokoomuksen kanssa 11.10.2023 klo 17.00-19.00 Hybridiuhat ja kyberturvallisuus -illan.
Ota myös kaverisi mukaan – tilaisuus on kaikille avoin!
Aika
Keskiviikko 11.10.2023 klo 17.00-19.00
Paikka
Ravintola Botta, Topelius-kabinetti, Töölönkatu 3, Helsinki
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu 4.10.2023 mennessä osoitteeseen: helsinginkokoomuksennaiset@gmail.com. Kerro myös mahdollisista ruoka-aineallergioista.
OHJELMA
Klo 17.00
Ilmoittautuminen ja kahvitarjoilu
Klo 17.10
Avaussanat
Sanna-Maria Pakkanen, Helsingin Kokoomuksen Naiset ry:n puheenjohtaja
Klo 17.15-17.55
Hybridiuhat globaalina haasteena
Tapio Pyysalo, kansainvälisten suhteiden päällikkö, HybridCoe
Klo 18.00
Ajankohtaista kyberturvallisuudesta (etäyhteydellä)
Henna Virkkunen, europarlamentaarikko, Euroopan parlamentin teollisuusvaliokunnan (ITRE) jäsen
Kysymyksiä ja keskustelua
Klo 18.55
Päätössanat
Sanna-Maria Pakkanen
Pidätämme oikeudet mahdollisiin ohjelmamuutoksiin.
Tapio Pyysalo
Tapio Pyysalo on Helsingissä toimivan Euroopan hybridiuhkien torjunnan osaamiskeskuksen kansainvälisten suhteiden päällikkö. Taustaltaan hän on suomalainen diplomaatti, jolla on kokemusta useista ulkomaisista ja kotimaisista työtehtävistä keskittyen erityisesti turvallisuuspolitiikkaan ja monenväliseen diplomatiaan. Hän on toiminut poliittisena neuvonantajana New Yorkissa, YK:n turvallisuusneuvoston asioiden parissa. Aiemmin urallaan Tapio on työskennellyt Brysselissä EU:n ja Naton turvallisuuspolitiikan parissa ja Genevessä WTO:n kauppapolitiikan parissa.
Henna Virkkunen

MEP, ITRE-valiokunnan jäsen
Euroopan parlamentin teollisuusvaliokunta ITRE tukee EU-instituutioita koskevaa kyberturvallisuusasetusta. Valiokunta äänesti EU-instituutioiden välisten kolmikantaneuvottelujen lopullisesta tuloksesta tiistaina 19.9 .
Pääneuvottelijana Euroopan parlamentin puolesta toiminut Henna Virkkunen (kok./EPP) on tyytyväinen saavutettuihin sääntöihin.
”EU-instituutioille luodaan nyt ensimmäistä kertaa yhteiset säännöt kybervarautumiseen. EU:lla on kymmeniä erilaista instituutiota aina EU-komissiosta Euroopan keskuspankkiin ja kymmeniin erilaisiin virastoihin. Kyberturvallisuudessa olemme vain niin vahva kuin heikoin lenkki.”